Çiftlik Bank Mağdurlarının Başvurabileceği Hukuki Yollar

 

Çiftlik bank oyunlaştırılmış bir hayvancılık yatırım platformu olarak bilinmektedir. Oyun içerisinde farklı altın değerlerine sahip çiftlik hayvanları mevcuttur. Kullanıcılar dijital ödeme sistemlerini kullanarak hayvanların bakım ve depo masrafları da dahil olmak üzere belirtilen miktar karşılığı çiftlik hayvanı edinebilmektedir.

Çiftlik bank tarafından; alınan hayvanların ve yapılan üretimin Türkiye’nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt üretimi yapan tesislerde hayata geçirileceği vaat edilmiştir. Yani oyundaki amaç sanalda alınan hayvanlardan reelde edinilecek kara ortak olmaktır.

Şirket yetkililerinin edinilen sermaye ile reelde belli bölgelerde çiftlik kurmuş olmaları uygulama kullanıcılarının yatırım platformuna ilişkin güvenini arttırmıştır. Ancak son zamanlarda uygulama daha çok medyada yer alan haberlerle gündeme gelmiştir. Şirket sahibinin mağdurlar tarafından yapılan yatırım neticesinde elde edilen para ile birlikte yurtdışına kaçtığı iddiası gündemde geniş yer tutmuştur.

Peki bu halde Çiftlik Bank Mağdurları ne yapmalıdır?

İlk olarak mağduriyeti olan kullanıcıların sorumlular hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılabilmeleri için suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İlgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu davası açılması halinde ceza yargılaması sürdürülecek ve varsa sorumlular Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca cezalandırılacaktır. Ancak mevzuat gereği paranın tahsili için de ayrıca hukuksal yollara başvurulması gerekecektir.

Her ne kadar şirket sahibinin bir miktar para ile yurt dışına kaçtığı iddiası ortaya atılmış ise de, şirketin varlıkları ve somut yatırımları (büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, tesisler, şirket malları…) bulunduğundan icra yoluyla ilgili şirket varlıklarının satışı yapılabilecek ve paraya çevirilebilecektir.

Av. Ezgi YURTOĞLU

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.guvenhukuk.info/demo/wp-content/uploads/2018/06/haberler-t.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 390px;}