Türk Hukuk Sisteminde Bitcoin

 

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi olarak tanımlanmaktadır. Bitcoin sanal bir ödeme yöntemi olup bir mal veya hizmet karşılığında sistem üzerinden ödeme yapmak için kullanılır.

Kullanıcılar Bitcoinler’i bir mal veya hizmet karşılığında bir ödeme alarak, takas noktalarından kullandıkları para birimi karşılığına satın alarak, tanıdıkları bir kişi ile takasta bulunarak veya “madencilik” yolu ile edinebilirler. Bunun yanı sıra Bitcoin alım satımı hizmeti veren yabancı pek çok platform bulunmaktadır.

Bitcoin sistemi herhangi bir merkeze veya ülkeye ve dolayısıyla, bir hukuki düzenlemeye bağlı değildir. Bitcoin’in piyasa değeri arz ve talebe göre şekillenmektedir ve anonim nitelik arz eder. İşlemler 3. Kişiler tarafından denetlenemediğinden özellikle yasadışı işlerde kullanılabilmektedir. Tahminimizce de bu yöntemle yapılan kara para aklama gelecekte ceza hukukunu fazlasıyla meşgul eden bir mesele haline gelecektir.

Bitcoin herhangi bir hukuki düzenlemeye tabii değildir. Ancak kullanımın yaygın olduğu birkaç ülke tarafından özel bir para olarak görülmekte ve buna göre vergilendirilmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde ise Bitcoin ile ilgili herhangi bir düzenleme  yoktur.

6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca elektronik para: “İhraç eden kuruluş tarafından kabul edilen fon karşılığı ihraç edilen, elektronik olarak saklanan, bu Kanunda tanımlanan ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan ve elektronik para ihraç eden kuruluş dışındaki gerçek ve tüzel kişiler tarafından da ödeme aracı olarak kabul edilen parasal değeri” şeklinde tanımlanmıştır.

Bitcoin ise ciddi bir matematiksel dizin içinde hazırlanan, talebin artışıyla doğru orantılı bir parasal değer olmasından ötürü şu hali ile mevzuatta yer bulamamaktadır. Bu nedenle Bitcoin mevzuata göre mevcut yapısı ve işleyiş sistemi dolayısıyla elektronik para olarak değerlendirilemez.

Günümüzde fazlası ile rağbet gören Bitcoin ile ilgili kanun koyucu tarafından düzenleme yapılıp yapılmayacağı hususu ise merak konusudur.

 

Av. Ezgi YURTOĞLU

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.guvenhukuk.info/demo/wp-content/uploads/2018/06/haberler-t.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 390px;}